Aktualności

Bezpieczne Ferie 2017 w Powiecie Gryfickim

Data publikacji 05.02.2017

Wzorem lat ubiegłych i w tym roku policjanci z Gryfic prowadzą działania pod nazwą „Bezpieczne Ferie 2017”. Wizyty w szkołach, pogadanki z uczniami, spotkania podczas ferii w świetlicach wiejskich oraz z uczestnikami zimowisk mają na celu zapewnienie maksimum bezpieczeństwa. Ponadto mundurowi będą sprawdzać miejsca, w których dzieci i młodzież będzie spędzać wolny czas - wszystko w trosce o bezpieczeństwo.

Tegoroczne ferie zimowe w województwie zachodniopomorskim rozpoczynają się 13 lutego i będą trwać do 26 lutego.

Podczas prowadzonych działań policjanci z Gryfic odwiedzają szkoły i spotykają się z dziećmi i młodzieżą. W trakcie spotkań mundurowi przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa m.in. w ruchu drogowym, podczas zimowych zabaw czy chociażby przy korzystaniu z internetu. Gryficka policja będzie odwiedzać również młodzież i dzieci podczas ferii na koloniach zimowych i w świetlicach wiejskich.

W ramach  działań „Bezpieczne Ferie 2017” policjanci ruchu drogowego z Gryfic będą prowadzić również wzmożone kontrole drogowe ze szczególnym zwróceniem uwagi na stan techniczny pojazdów, a więc układ hamulcowy, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy (w przypadku autokarów) i trzeźwość kierowców

Pamiętajmy, że aby podróż dziecka autokarem należała do udanych i przede wszystkim, aby była bezpieczna należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

- Przed wyjazdem dziecka na ferie, wycieczkę, ustal, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt. Dowiedz się, czy ktoś ze znajomych korzystał już z usług tego przewoźnika lub biura podróży. Sprawdź jak długo firma działa na rynku oraz jakimi dysponuje pojazdami. Warto również zapoznać się z opiniami na wybranym forum internetowym.
- PAMIĘTAJ!!! Niska cena oferty wypoczynku może skazać Twoje dziecko na niewygodną podróż starym autokarem, bez pewności, że bezpiecznie dotrze do celu.
- Dowiedz się, jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka.


Przed wyjazdem dziecka autokarem, poproś o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego lub inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Jednocześnie prosimy, aby informacje o planowanych wycieczkach zgłaszane były przynajmniej z dwudniowym wyprzedzeniem.

Autokary można również sprawdzić na stronie internetowej: https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ .
Wpisując numer rejestracyjny pojazdu uzyskamy:

- dane o badaniu technicznym,

- dane techniczne,

- informacje o polisie OC.

Pamiętajmy, że wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach ma nie tylko Policja, lecz w dużej mierze zachowanie wszystkich użytkowników dróg.

Zasady bezpieczeństwa podczas użytkowania środków transportu dotyczy zarówno zbiorowych przewoźników jak i indywidualnych osób. Dlatego zwracamy się również do rodziców, aby zachowali zdrowy rozsądek i dostosowali prędkość do warunków panujących na drodze, aby przewozili dzieci we właściwy sposób używając do tego fotelików i pasów bezpieczeństwa. Wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym nie będą pobłażanie, dlatego należy przestrzegać przepisów i zachować szczególną ostrożność.

Większość podróży wiąże się z postojami w trakcie podróży. Należy pamiętać, aby tego rodzaju sytuacje odbywały się tylko na wyznaczonych do tego parkingach i z zachowaniem szczególnej ostrożności. Bo właśnie tu rozbiegane dzieci mogą wtargnąć na jezdnię bądź pod inny korzystający z parkingu pojazd. Dlatego wyjątkową uwagą muszą się cechować osoby sprawujące opiekę nad pociechami.

Jednak nie wszystkie dzieci opuszczą miejsce swojego zamieszkania. Część z nich okres ferii zimowych spędzi w rodzinnym domu. Dlatego kierujemy również do rodziców tych dzieci, aby uczulili swoje pociechy na podstawowe zasady bezpieczeństwa. Co prawda pogoda za oknem znacznie odbiega od tej typowo zimowej ale w przypadku pojawienia się mrozu i śniegu należy pamiętać aby uczulić swoje pociechy na podstawowe zasady bezpieczeństwa tj:

- nie wchodzenie na akweny wodne, lecz korzystanie ze sztucznych lodowisk,
- korzystanie z sanek z dala od jezdni i pod nadzorem osób dorosłych,
- nie oddalanie się bez wiedzy rodziców od miejsca zamieszkania,
- poruszanie się co najmniej w dwuosobowych grupach, a najlepiej z opiekunem,
ograniczonym zaufaniu do nieznajomych.

Podczas zimowego wypoczynku i wyjazdów również rodzinnych zadbajmy także o właściwe zabezpieczenie swoich mieszkań, poprośmy np. sąsiada lub członka bliskiej rodziny aby zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.

Pamiętajmy, że wpływ na realne bezpieczeństwo ma nie tylko Policja, lecz w dużej mierze rozpowszechniona wśród społeczeństwa świadomość o istniejących zagrożeniach i sposobach ich zapobiegania

KWP Szczecin/ZF

Powrót na górę strony