Aktualności

Międzynarodowy dzień bez przemocy

Data publikacji 02.10.2022

Doświadczanie przemocy jest złożonym problemem i często do wyjścia z przemocy potrzebna jest pomoc innych osób, a nawet wsparcie wielu służb. W sytuacji, w której doświadczamy jakiejkolwiek formy przemocy wskazane jest wsparcie z zewnątrz, które pomoże podjąć działania służące ochronie.OD 30 listopada 2020 r. Policja posiada nowe narzędzie do walki z przemocą w rodzinie jakim są przepisy tzw. „Ustawy Antyprzemocowej”.

Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy corocznie obchodzony jest w dniu 2 października i ustanowiony został prze Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2006.

Celem inicjatywy jest promowanie idei życia bez przemocy.

Przemoc w rodzinie jest jej szczególnym rodzajem. W systemie zjawiska przemocy wewnątrz rodzinnej możemy wyróżnić przemoc: fizyczną, emocjonalną - psychiczną, seksualną, ekonomiczną oraz izolację społeczną. W odniesieniu do dzieci wyróżnia się również zaniedbania opiekuńcze i wychowawcze rodziców (opiekunów). Wymienione formy przemocy najczęściej występują łącznie i w różnych wariantach. Ofiarami przemocy rodzinnej są osoby reprezentujące różny wiek, płeć, status społeczny i wykształcenie. Najczęściej spotykamy w tej grupie dzieci i kobiety, zdarzają się również ludzie starsi, najrzadziej są to mężczyźni.

Stereotypem problemu nadal jest kobieta, której według społecznej opinii, wstyd oraz wyuczona bezradność często powstrzymują przed szukaniem pomocy. Niestety coraz częściej osobami podejrzanymi o stosowanie przemocy są również osoby nieletnie, które znęcają się w różnej formie nad sobą nawzajem lub niewydolnymi wychowawczo rodzicami. Każdy z tych przypadków jest tragiczny i społecznie nie powinien być akceptowany. Szczególnymi zdarzeniami są sytuacje, w których ofiarą jest osoba małoletnia. Żadna forma przemocy wobec dziecka nie powinna być tolerowana. Osoby pozostające przez długi czas w relacjach, w których dochodzi do przemocy w rodzinie, często zdradzają objawy syndromu wyuczonej bezradności. Polega on na zaakceptowaniu swojego położenia i przyzwyczajeniu się do znoszenia przemocy. Ofiara ma świadomość, że utraciła całkowicie kontrolę nad sytuacją, w której się znalazła i skupia się tylko na tym, aby zminimalizować skutki agresywnego zachowania partnera, rodzica czy rodzeństwa. Jeśli taki stan będzie trwał dłuższy czas to w perspektywie dalszego życia, młody człowiek z dużym prawdopodobieństwem będzie powielał wyuczone schematy zachowań, które nabył w wieku dorastania.

Warto zaznaczyć, że od 30 listopada 2020 r. dzięki wejściu w życie przepisów tzw. „Ustawy Antyprzemocowej” Policja jeszcze skuteczniej może walczyć ze zjawiskiem przemocy w rodzinie.

Należy pamiętać, że dzięki nowym uregulowaniom prawnym, które funkcjonują w Polsce już prawie 2 lata, istnieje możliwość natychmiastowego izolowania sprawcy przemocy w rodzinie od ofiar tej przemocy.

Powrót na górę strony